HOLICE A OKOLÍ
Holice
Město Holice leží při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami. Městem prochází také silniční trasa z Pardubic do Rychnova nad Kněžnou. V sedmitisícovém městě s prùmyslově-zemědělským charakterem má sídlo městský úřad, finanční, pracovní a sociální úřad, poliklinika s pohotovostní službou, poštovní úřad, policejní a hasičská stanice. Potřebnou úroveň doplňuje sí obchodù, drobných živností, rozmanitých služeb, restauračních a ubytovacích zařízení, větších firem, peněžních ústavù, školských, kulturních a tělovýchovných institucí. Je zde vlakové nádraží. Tra spojuje Holice s hlavními železničními tratěmi, autobusové linky vedou do blízkého okolí a dálkové spoje směřují do mnoha měst České republiky.
Okolí Holic je rovinaté s četnými lesy, které lákají k procházkám, houbaření a cykloturistice.
Holicemi prochází dvě turistické trasy. Modrá vede z Horního Jelení na Suté Břehy - písník, chatový tábor, řeka Orlice, žlutá značka vychází z holického nádraží a krásnými lesy vede přes Suté Břehy do Třebechovic pod Orebem.
Muzeum Dr. Emila Holuba Více informací
Dr. Emil Holub je nejslavnějším rodákem města Holic (narozen 7. října 1847). Navštěvoval školy v Holicích, v Pátku nad Ohří, v Praze a v Žatci.
V roce 1872 ukončil studia lékařství na Karlově univerzitě. Čtyři měsíce po promoci se vypravil na první cestu do jižní Afriky. Z Kapského Města uskutečnil tři výpravy do nitra tohoto kontinentu. Shromáždil rozsáhlý soubor přírodovědných sbírek a etnografický materiál. V roce 1879 se vrátil do Evropy, kde se mu dostalo četných ocenění. Město na svého velkého rodáka nikdy nezapomnělo. Již při návštěvě v roce 1880 byl jmenován čestným občanem neméně vřelé bylo jeho přijetí v roce 1889. V říjnu roku 1909 byla na jeho rodném domě – městské radnici - instalována pamětní deska akademického sochaře Jana Štursy. V říjnu 1947 proběhly vzpomínkové oslavy 100. výročí jeho narození. Cestovatelùv pomník, dílo akademického sochaře Jindřicha Soukupa, byl odhalen v roce 1949. Památník Dr. Emila Holuba - Africké muzeum - se stal od svého otevření v roce 1964 nejen významnou pamětihodností města, ale také velmi navštěvovaným objektem cestovního ruchu.
Kostel sv. Martina v Holicích Více informací
Kostel Sv. Martina patří k panoramatické dominantě města a k jeho pozoruhodným objektùm. Zmínka o prvním kostelu se datuje od roku 1350. Kamenný kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1736 až 1739 podle plánù dvorního stavitele Tomáše Haffeneckera. V následujících dvou stoletích byl chrám zvelebován, velká rekonstrukce kopule a fasád byla provedena v osmdesátých letech tohoto století. Nepřehlédnutelná je vnitřní výzdoba, především hlavní oltář s obrazem sv. Mikuláše, a kamenná i cínová křtitelnice ze 16. století.
V okolí ve vzdálenosti do 20 km
Akvárium v Hradci králové (19,5 km) Více informací
Obří akvárium naleznete v Hradci Králové, v centru na Baarově ulici v Envi domu. Akvárium má obsah 130 tisíc litrù sladké vody a žije v něm přes 500 chovných ryb.
Jednou z nejatraktivnějších podívaných je krmení. Jakmile směs potravy dopadne na hladinu, začne podvodní mumraj a některé ryby dokonce skáčí i nad hladinu.
Cílem této expozice bylo představit nejen vodní faunu, ale i část jihoamerického tropického pralesa. K dispozici je i tunel, který vám poskytne zázemí k prohlédnutí života pod hladinou a u dna akvária.
Město Borohrádek (8,3 km) Více informací
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí.
Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku. První zmínka o panství Borohrádek je z roku 1342. Tehdy tvrz a městečko získala Eliška, vdova po Mikuláši z Potštejna. Tvrz často střídala majitele. Roku 1582 koupil panství Kryštof Betengel starší z Neunperka, který roku 1587 přikoupil Rychnov a obě panství spojil. Betengelové pùvodní tvrz přebudovali na dva samostatné objekty, panský dùm a hospodářskou část, zcela zničené požárem v roce 1811.
V letech 1816 - 1820 za Libštejnských z Kolovrat byl vystavěn empírový zámeček, patrový, podélný, se středním rizalitem s trojúhelníkovým štítem, na severní straně je v něm erb. Sloužil pro občasné ubytování majitelù a úřední účely. Posledními majiteli zámku byli Lützowové a Salm-Salmové, kterým byl po roce 1945 zkonfiskován. V souvislosti s novým využitím zámku byly v roce 1957 provedeny úpravy. Přízemní části byly zvýšeny o jedno patro, nijak však architektonicky nenarušily charakter zámku. Od roku 1958 je zámek využíván jako domov dùchodcù.
Na počátku 80.let 20.století byl přistavěn nový moderní pavilon, který byl se zámkem propojen spojovacím koridorem.
Zámek je jako domov dùchodcù využíván dodnes a veřejnosti není přístupný.
Choceň (18,6 km) Více informací
Pěkný zámek, který je veřejnosti přístupný, stojí na levém břehu řeky Tiché Orlice ve městě Choceň v Pardubickém kraji. Zámek je patrový čtyřkřídlý objekt. U zámku je rozlehlý anglický park, kterým prochází stará lipová alej.
Obec Chrast (19 km) Více informací
Chrast leží ve Východních Čechách, jihovýchodně od města Chrudim. Jižním směrem od městečka se zvedají vrcholky Železných hor a severním směrem se rozkládá oblast Svitavské pahorkatiny. U východního okraje města protéká řeka Žejbro, na jejím druhém břehu roste sad s ovocnými stromy. Jižním směrem od města leží Horecký rybník a rozkládají se tu lesy. Turistická značené trasa vede z města jen jedna a její počátek najdeme u železniční stanice. Trasa vede jižním směrem z města kolem Horeckého rybník.
První zmínka o obci Chrast je z roku 1318. Od roku 1493 osada získala statut městečka a to až do roku 1971, kdy byla vyhlášena městem. Městečko patřilo do majetku nedalekého podlažického kláštera. V roce 1664 bylo městečko uváděno jako majetek královehradeckého biskupství. Městečko bylo obehnáno hradbami a vstup zajišovaly dvě vstupní brány. Opevnění i brány byly v roce 1829 zbořeny. V 16. století bylo městečko sídlem českobratrské obce. Po vyhlášení Chrastu městečkem, bylo městečko postaveno znovu s pravidelným pùdorysem a s obdélníkovým náměstím. Středu náměstí dominuje barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1710 až 1717. Dříve na tomto místě stával gotický kostel, ale byl zničený požárem v roce 1709. V roce 1725 ničil město další rozsáhlý požár a byla zničena řada domù na náměstí a v přilehlých ulicích. V severním rohu náměstí je pùvodně renesanční zámek postavený na počátku 17. století. V první polovině 18. století byl zámek rozšířen a přestavěn v barokní podobě na biskupskou letní rezidenci. V současné době je v areálu zámku muzeum. U zámku byl vybudován malebný anglický a francouzský park. V parku stojí zámecká vodárenská věž z roku 1662. Její dnešní podoba je po barokní přestavbě v 18. století. Dominantu města tvoří modernější vodárenská věž postavená v roce 1929, která má výšku 42 metrù. Město Chrast bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Barokní zámek Chroustovice (12,6 Km) Více informací
Barokní zámek se nachází v obci Chroustovice na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek je trojkřídlá budova, která má čestný dvùr, arkády a rokokové prùčelí do zahrady. V zámeckém interiéru se dochovaly štukové stropy, zajímavý je zrcadlový sál. Zámecký park zdobí drobné stavbičky.
Na místě zpustlé tvrze nechal Zachariáš Slavata z Chlumu postavit renesanční zámecké sídlo, které dal František Karel Libštejnský z Kolovrat v roce 1663 barokně přestavět. Za Kinských byl celý zámecký areál v roce 1779 rokokově upraven. V roce 1823 koupil zámek Karel Alexandr Thurn-Taxis, tomuto rodu pak zámek sloužil jako letní sídlo. Po požáru v roce 1861 byl zámek opraven. V roce 1919 se zámek stal majetkem státu, který zde zřídil pobočku tuberkulózní léčebny v Košumberku. V roce 1947 zámek vyhořel, brzy byl však opraven, další velká rekonstrukce se uskutečnila v 70. letech minulého století. Nyní je v zámeckém areálu zvláštní učňovská škola.
Zámek Častalovice (15,9 km) Více informací
Zámek Častolovice stojí na pravém břehu Kněžné pod jejím soutokem s Bělou. Zámek se nachází ve stejnojmenné obci na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Čtyřkřídlý zámek se rozkládá kolem téměř čtvercového nádvoří. Od svého založení se zámek dělí na 2 části – levou panskou a pravou hospodářskou. Na nádvorním prùčelí jsou bohaté fresky z doby kolem roku 1600 s náměty z římských dějin, postavami římských císařù a bitevní scénou. V přízemí i v patře jsou arkády. Zámecké interiéry s pùvodními malovanými kazetovými stropy mají velmi cenné zařízení a bohaté sbírky obrazù, zbraní aj. Hlavní zámecký sál zdobí 24 nástropních maleb, které zachycují biblické příběhy ze Starého zákona. Zámek obklopuje krásný anglický park a obora, v níž žije stádo bílých daňkù a ptáci emu. Zámek je využíván i k rùzným společenským akcím.
Na místě dnešního zámku stávala gotická vodní tvrz, která však byla již za Rudolfa II. pustá. Bedřich z Operštorfu nechal na přelomu 16. a 17. století na místě tvrze postavit renesanční zámek. Od roku 1684 patřily Častolovice krátce Černínùm, v roce 1694 se staly na více než 250 let majetkem Šternberkù. V roce 1775 byl zámek svědkem velkého selského povstání. V letech 1809 – 1810 sloužil zámek jako vojenská nemocnice. V 19. století byl zámek novogoticky upraven, po roce 1900 byly obnoveny renesanční prvky včetně cenných fresek na nádvoří. Po 2. světové válce se zámek stal majetkem státu. V restituci zámek získala Franziska Diana Sternbergová Phipps.
Obec Dobříkov (13 km) Více informací
Obec Dobříkov se nachází v krásném kraji ústeckého okresu, rozprostírajícího se v okolí řeky Orlice. Kromě dávné a zajímavé historie vás mohou zaujmout například zbytky místní tvrze, která zde byla postavena ještě před rokem 1415, dále pak místní kostel, pocházející z roku 1679, který stál pùvodně v oblasti Zakarpatí a sem byl přenesen i se svým originálním interiérem, jehož největší pozoruhodností jsou velmi vzácné ikony. Dobříkov je místem, které si uchovává své dávné lidové tradice, o čemž se mùžete sami přesvědčit.
Zámek Doudleby nad Orlicí (20 km) Více informací
Malebný zámek stojí na pravém břehu řeky Divoké Orlice. Zámek se nachází na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Jednopatrový zámek má čtyři křídla, obklopující arkádové nádvoří. Vnější fasády včetně komínù zdobí ornamentální sgrafita. Nad nádvorními arkádami obíhá v patře zděná pavlač. V zámeckých interiérech návštěvníky upoutá především pozoruhodná malířská a štuková výzdoba. Nástropní malby v zámeckých sálech lze rozdělit do tří tématických okruhù: malby mytologické, náboženské a emblematické. Ve velkém sále je krásná rozměrná nástropní freska Svatba Pélea a mořské bohyně Thetidy. V zámeckých místnostech mohou návštěvníci také vidět soubor tapisérií a renesančního nábytku, expozici Lov a lovectví, výstavu loveckých a sportovních zbraní a další zajímavosti. Na zámek navazuje anglický park.
Hradec Králové (18,6 km) Více informací
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy, ve Východních Čechách. Hradec Králové je označován jako jedno z nejstarších Českých měst. Město se rozkládá na soutoku řeky Labe a říčky Orlice. Jihovýchodním směrem od města je rozsáhlý lesní porost Hradecký les. Jižním, východním a severním směrem do města je vybudováno několik rybníkù. Celá řádka rybníkù byla přebudována na přírodní koupaliště. U východního okraje města a na okraji Hradeckého lesa je Stříbrný rybník na jehož břehu byl založen kemp. U severovýchodního okraje města je postaveno dopravní letiště s přistávací dráhou. Kromě lokálních cyklistických tras se ve městě křižují dvě dálkové cyklistické trasy a to Labská trasa a Trasa Hradec Králové – Břeclav. Turistické značené trasy většinou směřují do lokality Hradeckého lesa. Severozápadně od Hradce Králové je městečko Chlum, kde se v roce 1866 konala významná bitva. Ve městečku je vybudováno muzeum Baterie mrtvých a v okolí městečka jsou památka připomínající tuto bitvu.
Městečko Hrochùv Týnec (13,2 km) Více informací
Hrochùv Týnec leží v Pardubickém kraji, východním směrem od města Chrudim. Městečko se rozkládá nedaleko soutoku říčky Ležáku a řeky Novohradky. Týnec obklopuje mírně zvlněná krajina Svitavské pahorkatiny. Městečkem prochází silnice spojující Chrudim a Vysoké Mýto. Jižním směrem od Týnce je vybudováno malé sportovní letiště. Nedaleko Hrochova Týnce v obci Kočí mùžeme navštívit Církevní muzeum. Z městečka do okolí nevedou žádné značené turistické trasy, ale křižuje se tu několik lokálních cyklistických tras. Jelikož se v okolí města nachází mírná stoupání střídající se s mírným klesáním jsou cyklostezky vhodné i k rodinným výletùm s dětmi. Řada z těchto tras vede po málo frekventovaných cestách.
Hradecké Lesy (14,3 km) Více informací
Hradecké lesy je rozlehlý lesní prostor, který se rozprostírá od města Hradec Králové jihovýchodním směrem k městu Choceň. Dříve se Hradeckým lesem nazýval lesní prostor, který byl ohraničen řekou Orlicí, dále spojnicí mezi městy a obcemi Bolohrádek, Vysoké Chvojno, Býš a Vysoká nad Labem. V současné době je pod pojmenováním Hradecké lesy zahrnuto několik lesù v prostoru mezi Hradcem Králové a Chocní. Oblast lesa pùvodně patřila do majetku krále a náležela k pomeznímu hvozdu českému. Městu Hradci byl lesní prostor darován v roce 1318 Janem Lucemburským. Část lesa zvanou Svinarská koupilo město v roce 1860 od majitelù smiřického panství a v roce 1931 byl k Hradeckému lesu připojen prostor, který byl v majetku markraběte Palaviciniho. V současné době se část lesù opět vrátila do majetku města. Les je využíván k relaxačním procházkám či k turistickým výletùm, jeho prostor je protkán hustou sítí turistických a cyklistických značených tras. V zimním období je lesní prostor oblíbeným místem pro výlety na běžkách. Povrch lesa je tvořen rovinatým písčitým a nepatrně zvlněným terénem. Najdeme tu několik menších vrcholkù které dosahují výšky 300 m.n.m. Les je smíšený s převahou borovice a dále tu roste smrk, jedle, modřín, dub, olše, jasan, habr, lípa, javor a jiné další. Na okraji Hradeckého lesa nedaleko města Hradec Králové je zajímavý lesní hřbitov. V oblasti lesa bylo vyhlášeno několik chráněných území. V roce 1960 to byla přírodní památka Černá stráň na ploše 11,46 hekterù. V tomto prostoru roste starý dubohabřinový les a najdeme jej severním směrem od Býště. Na Černou stráň navazuje přírodní památka Sítovka, vyhlášená také v roce 1960 na ploše 8,14 hektarù. V tomto území je chráněn starý smíšený porost. Západním směrem od těchto dvou lokalit byla v roce 1960 vyhlášena další přírodní památka a to U císařské studánky o rozloze 1,27 hektarù chránící starý porost borovic, bukù a smrkù na písčité pùdě říční terasy Orlice. Nedaleko přírodní památky Sítovka byla v roce 1983 vyhlášena přírodní památka s podobným názvem U Sítovky a její plocha zaujímá prostor 6,42 hektarù. Na okraji Hradeckého lesa v oblasti u Hradce Králové bylo založeno několik rybníkù. Rybník Biřička u jihovýchodního okraje města slouží jako přírodní koupaliště a další rybníky a to Roudnička a Datlík nedaleko jižního okraje města byly v roce 1988 vyhlášeny přírodní památkou.
Jak bylo výše uvedeno oblast Hradeckého lesa je protkána sítí turistických a cyklistických tras, jejíž výchozí body najdeme v městech a obcích ležících u okrajových částí lesními porostu. Od rybníka Biřička byla vyznačena naučné stezka nesoucí název Koliba, jejíž cíl je ve stejnojmenné osadě severozápadním směrem od obce Býš.
Kostel sv. Bartoloměje v Kočí (16,4 km) Více informací
Kostel sv. Bartoloměje se nachází uprostřed vesnice Kočí, čtyři kilometry východně od Chrudimi.
Spolu s dřevěnou zvonicí a krytým mostem tvoří památkově chráněný objekt. Nachází na vyvýšeném místě, které je kolem dokola obehnáno mokřinami.
Kostel byl založen v r.1397. Zděná část odpovídá pozdně středověké době. Nad lodí kostela je dřevěný deskový strop. Nad presbytářem se dochovala křížová klenba. Gotická dřevěná pětiboká zvonice navazuje na západní stěnu kostela a končí osmihranným jehlanem. Celý povrch zvonice je pokryt šindelem až úplně k zemi. Na zvonici jsou umístěny dva zvony.
Barokní dřevěný most, 18 metrù dlouhý, je chráněn sedlovou střechou pokrytou šindelem. Slouží k překlenutí mokřiny. Je tvořen na každé straně 8 oblouky, ve spodní části zdoben bedněním a při vstupu vraty. Celý most podpírají na okrajích dva pískovcové bloky a ve střední části také dva pískovcové pilíře. Historické údaje uvádějí, že byl postaven v roce 1721 a obnoven r. 1961. Majitelem je Římskokatolická církev a uživatelem Obecní úřad Kočí.
Kunětická Hora (12,5 km) Více informací
Charakteristickou dominantou Polabí je osamocená znělcová kupa, na níž stojí pozoruhodná zřícenina hradu Kunětická Hora. Hradní zřícenina se nachází v Pardubickém kraji. V hlavní sezóně, od května do srpna, je Kunětická Hora otevřena denně mimo pondělí. Na severní straně hradu stávaly 4 brány, zachovaly se jen pátá a šestá, upravené v letech 1923 – 1928. Vlastní hrad, který je od přehradí oddělen příkopem a mostem, tvoří palác s úzkým nádvořím. Přízemí jižního křídla paláce má dvě arkády se sklípkovými klenbami. U jihovýchodního nároží stojí gotická Černá věž, zvaná také Čertova, pùvodně vysoká 28 metrù, později byla zvýšena o 6,5 metrù. Pod věží je hladomorna. Ze tří předsunutých bašt se dochovaly jen dvě. Na předhradí je pozdně gotická kaple Kateřiny Sienské se sklípkovou klenbou, vedle ní je barokní kaplička z roku 1698. Hradní věž byla upravena na výhlídku, která nabízí výhled na široké okolí. V hradních prostorách je instalováno několik expozic. Hradní zřícenina Kunětická Hora se během letních prázdnin stává tradičním dějištěm mnoha kulturních a společenských akcí.
Osičina Rozhledna (20,2 km) Více informací
Osičina je název kopce, v nadmořské výšce 416 m n.m. při silnici mezi obcemi Vojenice a Záhornice. Rozhledna je telekomunikační stožár určený pro mobilní telefony sítě T-mobile s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33m. Vede na ni 165 schodù a je odtud nádherný výhled na Orlické Hory, Kralický Sněžník, Železné Hory, Krkonoše, Kunětickou horu a komíny elektrárny v Opatovicích.
Zámek v Padubicích (15,3 km) Více informací
Pardubický zámek je nepřehlédnutelnou dominantou centra krajského města Pardubic ve východních Čechách. Zámek je ojedinělou architektonickou památkou ve středních Evropě. V zámeckých interiérech se zachovalo renesanční vybavení sálù, několik místností je vyzdobeno malbami a kazetovými stropy. Na zámku je umístěna Východočeská galerie a Východočeské muzeum, které návštěvníkùm nabízí pět stálých expozic a je přístupné po celý rok denně kromě pondělí.
Město Týniště nad Orlicí (11,2 km) Více informací
Týniště nad Orlicí leží ve Východních Čechách, jihovýchodním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Orlicí a obklopené lesy oblasti Hradecký les. Město najdeme na pravém břehu Orlice a nedaleko soutoku Tiché a Divoké Orlice. Týnec tvoří významnou železniční křižovatku. U severovýchodního okraje města a na okraji lesa je vybudováno koupaliště a jeho součástí je kemp. Severním směrem od města je rozlehlý les v jehož severní části je vojenský prostor. Jižním směrem od města jsou na okraji lesa vybudovány dva větší rybníky, které slouží jako přírodní koupaliště. Kolem těchto rybníkù byla vystavěna chatová osada. Ve městě se křižuje několik značených cyklistických tras, které vedou severozápadním, jižním a jihovýchodním směrem z města do prostoru Hradeckého lesa. Městem prochází také několik značených turistických tras. Jihovýchodním směrem se vydáme proti toku Tiché Orlice do města Borohrádek. Severozápadním směrem pùjdeme podél toku Orlice a cílem naší cesty mùže být města Třebechovice pod Orebem, kde navštívíme muzeum betlémù. Východním směrem dojdeme do městečka Častolovice, je v rozlehlém zámeckém parku zámek.
První zmínka o osadě je z roku 1361 a v této době byla součástí opočenského panství. Počátkem 15. století byla osada povýšena na městečko, městský titul získalo městečko až v roce 1914. V druhé polovině 18. století tu nechali pánové Haugvicové z Biskupic postavit tvrz. Pozùstatky této tvrze je možné ještě ve městě vidět. V roce 1586 se městečko stalo majetkem častolovického panství. Největší rozkvět města byl zaznamenán po dostavění železnice v roce 1874.
Historické centrum tvoří obdélníkové náměstí v jehož středu stojí barokní mariánský sloup. Barokní budova radnice byla postavena v roce 1666 a v roce 1831 až 1839 proběhla na budově radnice empírová přestavba a byla přistavěna věž. Řada domù na náměstí má barokní či klasicistní jádra. Pùvodní městské stavby připomínají dva dochované domy s podsíněmi. Gotický kostel svatého Mikuláše pochází ze 14. století, v roce 1788 byl kostel barokně upraven.
Východočeké divadlo (15,3 km) Více informací
Secesní budova architekta Antonina Balsanka kde sidli Vychodoceske divadlo. Nachazi se na jiznim konci Namesti republiky
Zámek Zámrsk (13,8) Více informací
Zámek stojí na návrší při východním okraji obce Zámrsk v Pardubickém kraji. Zámek je čtyřkřídlá budova, která uzavírá lichoběžníkové nádvoří s arkádami. Vstupní křídlo je dvoupatrová, ostatní křídla jsou patrová. U zámku je zahrada a park.
Pùvodní tvrz se připomíná v roce 1469, kdy ji vypálilo vojsko uherského krále Matyáše Korvína. Za Lukavských z Lukavice byla tvrz v 16. století renesančně upravena a rozšířena. V roce 1648 získali tvrz Kolovratové, kteří ji nechali přestavět na barokní zámek. V roce 1772 získala zámek Josefa z Bubna, která však nechala zámek zpustnout. O jeho opravu se po roce 1780 postaral až další majitel Jiří Jeník z Gemsendorfu. Od roku 1950 byl zámecký objekt účelově využíván – jako archív.
Informace o dalších lokalitách v okolí našeho Penzionu najdete na turitika.cz